Proust Marcel - W poszukiwaniu straconego czasu [audiobook pl]

  • Dodał: administrator
  • Data: 20:11 03-11-2018
  • Kategoria: Audiobooki
Proust Marcel - W poszukiwaniu straconego czasu [audiobook pl]

Proust Marcel - W stronę Swanna [Audiobook PL]
Lektor: K. Jasieński
Rozmiar:500 mb
czas:18:12 h
bit rate:64 kbps
Format: mp3
wersja językowa:pl
Na tle życia francuskiego mieszczaństwa i arystokracji wyłania się, jakby na nowo, odnaleziony czas minionego życia bohatera.
Proust Marcel - W cieniu zakwitających dziewcząt [Audiobook PL]
Lektor: K. Jasieński
Rozmiar:640 mb
czas:23:19 h
bit rate:64 kbps
Format: mp3
wersja językowa:pl
Druga (po W stronę Swanna) powieść z cyklu W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta.
Cykl ten, jeden z najsłynniejszych cyklów powieściowych, łączy subtelną analizę psychologiczną i obserwację życia epoki z rozważaniami estetyczno-filozoficznymi. Napisany przez znękanego chorobą astmatyka, który większość swego życia spędził w czterech ścianach własnego pokoju, był przełomem w rozwoju powieści XX wieku i raz na zawsze zmienił sposób pojmowania czasu w literaturze.
Proust Marcel - Strona Guermantes [Audiobook PL]
Lektor: K. Jasieński
Rozmiar:723 mb
czas:26:20 h
bit rate: 64 kbps
Format: mp3
wersja językowa:pl
Analiza życia rodziny Guermantes z jej rozlicznymi powikłaniami, powiązaniami, ukazuje przekrojowy obraz społeczeństwa francuskiego końca 19 wieku.
Proust Marcel - Sodoma i Gomora [Audiobook PL]
Lektor: K. Jasieński
Rozmiar:632 mb
czas:23:01 h
bit rate:64 kbps
Format: mp3
wersja językowa:pl
W „Sodomie i Gomorze” Proust odsłania nam nowe, często zaskakujące cechy osobowości postaci dobrze już poznanych wcześniej - jakby w myśl twierdzenia, iż niepodobna poznać tak do końca drugiego człowieka – a wyjątkowo barwnym, przy tym bardzo wiarygodnym, uczynił portret Charlusa, dumnego aż do pychy arystokraty i... zakochanego homoseksualisty. Po mistrzowsku posługując się słowami, niczym Elstir pędzlem, maluje wszystkie stany jego duszy, w której „w olbrzymich i tytanicznych grupach wiły się [...] Wściekłość, Zazdrość, Ciekawość, Zawiść, Nienawiść, Cierpienie, Duma, Przerażenie i Miłość”(1). Cytuję ten lakoniczny, a jednocześnie tak poetycki i pełny, opis stanów psychicznych kochającego człowieka jako znamienny przykład umiejętności posługiwania się słowem, oddawania głębi myśli i stanów ducha w kilku słowach - bo i cóż jeszcze można by tutaj dopisać? Jednocześnie Proust potrafi na paru stronach szczegółowo opisywać to, co w innym miejscu oddał w jednym, krótkim zdaniu, a trudno byłoby znaleźć tam słowa niepotrzebne, myśli powtórzone.
Proust Marcel - Uwięziona [Audiobook PL]
Lektor: K. Jasieński
Rozmiar:470 mb
czas:17:15 h
bit rate:64 kbps
Format: mp3
wersja językowa:pl
W „Uwięzionej” Proust rozwija i pogłębia myśli o muzyce, tak przejmująco oddane w pierwszym tomie, myśli, do których wracał i w następnych częściach swojego dzieła; tutaj są one ucztą rozciągniętą na wiele stron. Ucztą, którą przedłużałem jeszcze, wracając do tych stron z marginesami wypełnionymi wykrzyknikami – znakami mojego zachwytu lub zdumienia.
W szczegółowych i jednocześnie uroczych swoją poezją, także oryginalnością, myśli, a więc w prawdziwie proustowskich rozważaniach, autor wskazuje nam ścieżkę między czarem muzyki a ludzką duszą, w której dostrzega jedynego odbiorcę zdolnego w pełni je przeżyć. Proust maluje przed nami obraz nieznanego, baśniowego świata, którego wyobrażenie, ledwie przeczucie, jest dla nas osiągalne dzięki wymowie muzyki, która tutaj staje się medium uchylającym dla nas jego bramy - niechby na jedną, ale jakże ważną w naszym życiu chwilę.
Proust Marcel - Nie ma Albertyny [Audiobook PL]
Lektor: K. Jasieński
Rozmiar:340 mb
czas:12:31 h
bit rate:64 kbps
Format: mp3
wersja językowa:pl
Kiedy Marcel dowiedział się, że Albertyna go opuściła, a było to największe nieszczęście w jego dotychczasowym życiu, zapragnął doznać pocieszenia. Wyszedł z domu i:
„...spotkałem biedną dziewczynkę, która patrzała na mnie wielkimi oczami i wyglądała tak sympatycznie, żem ją spytał, czy nie chciałaby przyjść do mnie; tak samo zwróciłbym się do psa o spojrzeniu wyrażającym wierność. Zdawała się rada mej propozycji. W domu kołysałem ją przez pewien czas na kolanach, lecz wkrótce zacząłem odczuwać jej obecność uprzytamniającą mi nadto dotkliwie brak Albertyny, jako coś nieznośnego. Poprosiłem więc, by sobie poszła, wręczywszy jej uprzednio banknot pięćset frankowy”.
I kiedy narrator po odprawieniu dziecka oddaje się rozmyślaniom i analizie swoich uczuć, atakuje go proza życia. Franciszka wręcza mu wezwanie na komisariat. „Rodzice dziewczynki, którą sobie sprowadziłem na godzinę, chcieli mnie skarżyć, żem uwiódł nieletnią”.
Wizyta na komisariacie nie była miła. Rodzice małoletniej obrzucali go obelgami, a komisarz niezbyt wierzył w jego niewinność. Kiedy udręczony Marcel wrócił do domu, Franciszka powiedziała, że był u nich policjant, „który przyszedł się dowiedzieć, czy nie mam zwyczaju sprowadzać do domu młodych dziewcząt; odźwierny sądząc, że to się tyczyło Albertyny, odpowiedział twierdząco, i od tej chwili nasz dom sprawiał wrażenie, jak gdybyśmy byli pod obserwacją. Nie mogłem już myśleć o żadnej dziewczynie, która by przyszła pocieszyć mnie w mym smutku, bo wskutek natychmiastowego zjawienia się policjanta byłbym skompromitowany przed nią i wydał się jej złoczyńcą”.
Proust Marcel - Czas odnaleziony [Audiobook PL]
Lektor: K. Jasieński
Rozmiar:447 mb
czas:16:25 h
bit rate:64 kbps
Format: mp3
wersja językowa:pl
Najbardziej z całego cyklu książek Marcela Prousta podobał mi się ostatni tom. Zawiera bardzo trafne spostrzeżenia o upływie czasu. Urok ostatniego tomu jest na pewno spowodowany tym, że po przeczytaniu wszystkich poprzednich tomów czytelnik czuje się związany z bohaterami cyklu. Kiedy się kończy czytać cykl, żałuje się, że to już koniec.
Aby pobierać pliki zarejestruj się!
Rejestracja jest darmowa i bardzo szybka! Kliknij tutaj aby założyć konto. Trwa to tylko 15 sekund!.

Podobne audiobooki do Proust Marcel - W poszukiwaniu straconego czasu [audiobook pl]

Cygler Hanna - Złodziejki Czasu [Audiobook PL]

Cygler Hanna - Złodziejki Czasu [Audiobook PL]Lektor: Joanna JeżewskaRozmiar: 494 MBCzas: 11:37 hBitrate: 96 kbpsFormat: MP3Kompresja: rarOpis:Lata 2013–2014. Siedlce, Warszawa, Gdańsk. Zabawna powieść o czterech pisarkach, które poznają się na gali...

1945. Wojna i pokój - Magdalena Grzebałkowska

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kat. Literatura faktu. Już nie wojna i jeszcze nie pokój. Fascynująca podróż po dwunastu miesiącach strachu, nadziei, euforii i rozczarowania. Najnowsza reporterska opowieść autorki głośn...

Europa. Rozprawa historyka z historią - Norman Davies

Europa. Rozprawa historyka z historią to prawdziwe opus magnum Normana Daviesa. Od czasu ukazania się w październiku 1996 ten opasły tom przekroczył już nakład 150 tysięcy egzemplarzy, spotykając się z superlatywami, ale także wywołując ożywione dysk...

Oczami psa - Alexandra Horowitz

O czym myślą psy? Jak postrzegają świat i to dziwne zwierzę – człowieka? Jak to jest czuć zapach ludzkiego smutku i mijającego czasu? Dlaczego nie da się nie pobiec za rowerzystą? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swej książce dr Alexandra Horow...

Bieganie metodą Gallowaya - Jeff Galloway

Cała Polska biega z nami! Programy przygotowań do biegu na 5 km, biegu na 10 km oraz półmaratonu Kluczowe informacje dla początkujących oraz bezcenne strategie dla wytrawnych biegaczy Zasady odpowiedniej diety, przygotowania się do biegu oraz doboru...

Proste i modne szycie - Connie Amaden-Crawford

Książka ta jest świetnym poradnikiem i podręcznikiem krawiectwa. To cenne narzędzie dla osób pragnących opanować sztukę szycia. W niniejszej książce znajdą państwo opisy licznych technik szycia, które pozwalają na zaoszczędzenie czasu i umożliwiają z...

Logowanie
Rejestracja